hoblina logo

Pracuje Vaša rekuperácia správne?

Rekuperácia Vám umožňuje bývať zdravšie a komfortnejšie. Keďže je to však zariadenie ako iné, tak potrebuje aj správne nastavenie.

V čom to spočíva? Vaša rekuperácia je nastavená na počet členov v domácnosti a každý prívod a odvod vzduchu musí mať správny prietok vzduchu. Tým máte zabezpečené, že v každej miestnosti máte vetrané presne toľko koľko potrebujete.

Druhá vec je správne nastavenie celkovo privádzaného vzduchu ku odvádzanému vzduchu. Sú to dva ventilačné okruhy, kde Vám pri nesprávnom nastavení vzniká v dome podtlak, alebo pretlak.

Pretlak v dome je nebezpečná záležitosť, nakoľko teplý a vlhký interiérový vzduch je tlačený cez stavebné konštrukcie do exteriéru. Počas prechodu konštrukciou vplyvom znižujúcej sa teploty obsiahnutá vlhkosť kondenzuje a do konštrukcie sa dostáva pomerne veľké množstvo vody. Nadmerné množstvo vody v konštrukcii ju poškodzuje.

Ako sa to dá spozorovať?
Nakoľko okná a dvere sú jediné stavebné konštrukcie ktoré sa dajú aj otvárať, tak tie nám to dokážu ukázať ako prvé. Pokiaľ sú okná tesné ale po otvorení okien, alebo dverí máte na krídlach, alebo rámoch veľa vody (v prípade veľkých mrazov aj mráz), tak je to s vysokou pravdepodobnosťou príznak pretlaku v dome.

pretlak_v_dome_1

Obr.1 Prvý jasný príznak toho, že niečo nie je v poriadku. Vlhký vzduch namŕza pri -15C°na povrchu parapety.

pretlak_v_dome_2

Obr.2 Pretlak sa prejavuje aj namŕzaním na vonkajšom povrchu cylindrickej vložky.

pretlak_v_dome_3

Obr. 3 Takto to vyzerá po otvorení dverí, voda a ľad.

pretlak_v_dome_4

Obr. 4 Pre istotu sme skontrolovali tesnosť dverí, kde pri podtlaku 50Pa bola netesnosť nemerateľná. Pri BlowerDoor teste mal celý dom zmeranú špičkovú hodnotu n50= 0,14 (1/h).

Samozrejme sa pretlak v dome dá aj presne zmerať pomocou špeciálneho tlakomera.

pretlak_v_dome_5

Obr. 5 Predpoklad nesprávneho nastavenia rekuperácie potvrdená meraním. Modrá hadička vedie do exteriéru a meraný je tlak v nej voči interiéru. Výsledok - v dome je tlak o 38,5Pa vyšší ako v exteriéri. Toto sa deje 24h denne, počas celého roku....

Z tohto dôvodu je potrebné mať rekuperáciu nastavenú tak, že v dome je veľmi malý podtlak. Takéto nastavenie nebude Vášmu domu nijako škodiť.

Chráňte si Váš majetok a dbajte na správne nastavenie Vašej rekuperácie. Tak sa budete tešiť z Vášho domu dlhú dobu.